banner17

banner13
23 Temmuz 2014 Çarşamba

Acı haber geldi! 1 askerimiz daha şehit oldu

İzmir'de hangi ilden kaç kişi var?

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB)'nin aylık yayın organı Atatürk Organize Haber dergisinin Temmuz 2013 sayısında göç konusu masaya yatırıldı.

31 Temmuz 2013 Çarşamba 14:08
Bu haber 197 kez okundu
İzmir'de hangi ilden kaç kişi var?
 Türkiye'nin 60 ilinde yokluk sebebiyle baba ocağında tutunamayan  kişilerin   ve  aş umudu olan  yerlere  göç ettiği rakamlarla vurgulandı. Bölgeler  arası  uçurumda Şili  ile  birlikte  ilk  sırada olan Türkiye'de, TÜİK'in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt  Sistemi  (ADNKS)'ne göre 2008-2012 döneminde  net  göçün yaklaşık yüzde 83'ünün yedi merkeze yöneldiği açıklandı. Her yıl yaklaşık 2,5 milyon  kişinin  nüfus adresinin  değiştiği , göç edenlerin  değişmez  adresininse  İstanbul olduğu bildirildi.

İAOSB'NİN GÖÇ RAPORU'NDAN  ÖNEMLİ  TESPİTLER

Ekonomik  büyüme  ve  milli  gelir  hızlanınca, işin ucu görününce göç  de  hızlanıyor, yavaşlayınca göç  de  soluklanıyor. Milli  gelirin  yüzde 5'e yakın küçüldüğü 2009'da,  net  göç  de  yüzde 27 geriledi  ve  190 bine indi. Büyümenin ortalama yüzde 9 dolayında olduğu 2010  ve  2011'de ise net  göç hızla arttı, yıllık 265 bine  ulaştı . Büyümenin yüzde 2'lere gerilediği 2012'de  net  göç hızla yavaşladı  ve  2011'e göre yüzde 34 azaldı.

GÖÇÜN  DEĞİŞMEZ  ADRESİ  İSTANBUL

Türkiye'de bölgeler  arasındaki  uçurum  değişmiyor 10 yılda  dışarıdan 400 milyar  dolar  dış kaynak  girişi  olmasına rağmen  İstanbul , inşaat  ve   tüketim  ağırlıklı bir  megapol  olması sebebiyle göç almaya  devam  etti. 2008-2012 dönemindeki her 100  net  göçün 35'i İstanbul'un  yolunu  tuttu. TÜİK  verilerine  göre  İstanbul , 2008-2012 döneminde yıllık ortalama 64 bin  net  göç alırken (yüzde 35), onu 48 bin yıllık  net  göç  ile  komşusu Kocaeli, Bursa'yı içeren Doğu Marmara Bölgesi (yüzde 26)  izledi . Ankara  ve  Konya'nın dahil olduğu Batı Anadolu'ya ise yılda net göçün yüzde 18'ini oluşturan 33 bin dolayında net göç oldu. Balıkesir, Çanakkale  ve  Tekirdağ'ı kapsayan Batı Marmara, net göçlerden yüzde 11 pay alırken İzmir merkezli Ege Bölgesi'nin payı yüzde 9 odu. Akdeniz ise 2011  ve  2012'de net göç almak yerine net göç  verdi  ve beş yıldaki net göçlerden payı yüzde 1'de kaldı.

EGE'DE GÖÇÜN MERKEZİ İZMİR

Son beş yılın net göçlerinden yüzde 9'a yakın pay alan Ege Bölgesi'nin sekiz ili arasında net göçün merkezi de bekleneceği gibi İzmir. Muğla ve Aydın, diğer net göç çeken iller olarak belirirken geri kalan beş Ege ilinin küçük de olsa verdikleri göç, aldıklarının üstünde, yani net göç verici durumundalar. Bir bütün olarak alındığında 2008-2012 döneminde ortalama nüfusu 9,6 milyonu bulan Ege Bölgesi'nde yaklaşık 4 milyonla bunun yüzde 42'sini barındıran İzmir, Ege'nin de göç çekim merkezi durumunda.

Bölge içi göçler de dikkate alındığında İzmir'in her yıl 112 bin göç alıp 95 bin verdiği ve yıllık nüfus artışının 17 bine yakınının net göçlerle olduğu görülüyor. Bu, her yıl İzmir'e eklenen net göç edenlerin, nüfusunun binde 4,4'üne ulaşması demek aynı zamanda. İzmir'in yeni misafirlerinin hangi ilçelerde yoğunlaştığına bakınca nüfusun yüzde 20'den fazlasının yaşadığı Buca ve Bornova ilçeleri öne çıkıyor. İzmir'den sonra en çok net göç alan Ege illeri sırasıyla Muğla ve Aydın. Ege'nin merkezi İzmir ve göç çeken diğer iki ili Muğla ve Aydın dışında kalan beş ili net göç çekmiyor, net göç veriyor. Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak için bu sonuç sürpriz değil ama Denizli ve Manisa'nın net göç verenler arasına katılmış olması dikkat çekici. Bölgenin sürpriz net göç veren ili Manisa, yılda 2 bin net göç veriyor. Manisa'nın göç adresinin İzmir olduğu, İzmir'de ikamet edenlerin nüfus kayıtlarından anlaşılıyor.

NET GÖÇTE İZMİR DÖRDÜNCÜ SIRADA

İstanbul ve Ankara'dan sonra son beş yılda en çok net göç alan iller arasında Antalya yüzde 11 pay aldı. İzmir'in net göçlerden payı yüzde 7 ve dördüncü sırada. Sanayi merkezleri Bursa, Kocaeli ve Tekirdağ, sanayideki durgunluktan dolayı her biri yüzde 6-7 dolayında pay aldı. Muğla, Eskişehir ve Kayseri yüzde 2 ile 3 arasında değişen paylarıyla Anadolu'nun küçük de olsa göç çeken diğer ortanca illeri olarak öne çıktı.

EGE'NİN CAZİBESİ AZALIYOR MU?

Göçe karar verenlerin, önlerindeki seçenekler arasında en çok İstanbul ve çevre bölgeleri seçtikleri anlaşılıyor. Bölge olarak Ege, Ankara'nın yer aldığı Batı Anadolu'dan geride, Akdeniz'den ise önde. Bu durumu açıklayacak en önemli etken, bölgelerin gelişmişlik düzeyleri ve bunun da en önemli göstergesi kişi başına düşen gelir. Bölge olarak Ege'nin net göçten yüzde 9 pay alması, yükün ağırlıkla İzmir üstünde kalmasıyla da ilgili. İzmir, göç edenler açısından cazibesini korumakta ama Ege'de ona eşlik edecek ikinci bir cazibe merkezi çıkmıyor. Manisa, Denizli ve hattâ Aydın, böyle ikinci bir göç çeken merkez olabilecekken olamıyorlar.

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, ekonomik büyüme hızlanınca göçün de hızlandığı ve iş olan yerlere doğru bir nüfus akışı yaşandığına dikkat çekerek, bu duruma bölgeler arası dengesizliklerin yol açtığını söyledi. Bölge olarak Ege'nin net göçten yüzde 9 pay aldığını belirten Uğurtaş, İzmir'in göç edenler açısından cazibesini koruduğunu ancak ona eşlik edecek ikinci bir cazibe merkezi çıkmadığını vurguladı. Manisa, Denizli ve Aydın'ın böyle ikinci bir göç çeken merkez olabilecekken bu şansı yakalayamadığını belirten Uğurtaş, sebep olarak Ege'nin iddialı olabileceği sanayi, tarım ve turizm yatırımlarından çok, İstanbul odaklı inşaat, finans, iletişim, ticaret ve diğer hizmet sektörlerine odaklı olmasını gösterdi. Özel sektör yatırımlarının ağırlıkla bu sektörlerde ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere Doğu Marmara'da toplandığını belirten Uğurtaş, kamu yatırımlarının da sanayi gibi üretken alanlar yerine daha çok ulaştırmada yoğunlaştığını, yine gelişmenin ve yatırımların yoğunlaştığı Doğu Marmara'da toplandığını, buna şehir ve belediye yatırımlarının da eşlik ettiğini vurguladı. Bölgeler arası dengesizliği ortadan kaldıracak ekonomi politikaları üretilmemesinin, Adana ve Mersin bölgelerini bile net göç verir duruma getirdiğini söyleyen Hilmi Uğurtaş, "Türkiye'nin döviz tüketen değil, döviz üreten yeni bir ekonomi paradigmasına, bunun için de başta sanayi ve tarım olmak üzere üretici faaliyetleri özendiren yeni bir sektörel, İstanbul ve çevresini de rahatlatacak, yatırımları bu bölgelerden caydırarak başka bölgelere gitmeyi özendirecek yeni bir bölgesel teşvik politikasına ihtiyacı vardır." dedi.

İzmir'de, birçok metropolde olduğu gibi Türkiye'nin 81 ilinden insanlar var. İkamet adresi İzmir olan yaklaşık 4 milyon nüfusun yarıdan fazlası, başka yerde doğup göç etmiş olanlardan. İzmir doğumlu, daha resmî ifadeyle nüfusu İzmir'e kayıtlı olanlar, burada yaşayanların yüzde 43'üne yaklaşıyor. İzmir'e göç etmiş ve ikamet edenlerin başında, yüzde 5 paylarıyla Manisalılar geliyor. Hızla bütünleşen bu iki il için sürpriz bir sonuç değil bu ama hemen ardından il nüfusunda yüzde 3,4 payı olan 135 bin Mardin doğumlunun gelmesi elbette çarpıcı. Mardinlileri, İzmir'e göç etmiş Erzurumlular takip ediyor ve onların da 131 bine yakın olduğu anlaşılıyor. Bu Doğu ve Güneydoğu illerinden sonra Konya geliyor. İzmir'deki Konya doğumlular 121 bini geçiyor ve yüzde 3 paya sahipler. Sonra iki bölge ili Aydın ve Afyonkarahisar geliyor ki bunlar toplamda yüzde 4,3 pay sahibi. Kütahya, Denizli ve Uşak da katıldığında İzmir nüfusunda Egelilerin toplamının yüzde 15'i geçmiyor. Böyle olunca İzmir'in yüzde 42'sinin Ege dışı illerin nüfusuna kayıtlı ve göç etmişlerden oluştuğunu söylemek mümkün.

İZMİR'DE İKAMET EDENLER HANGİ NÜFUSA KAYITLI?

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  ÖZEL HABER
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner5
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV

  banner10